Skandinaavinen keittiö

Skandinaavia stiilis köök


Skandinaavia stiilis köök on traditsiooniliselt valge, selgejooneline ja sellega on  ühendatud ka looduslikku värvi puitu. Traditsioonilise Skandinaavia stiilis sisustusega seostatakse rahulikku miljööd, valgeid pindu, musti aktsente, puidutoone ning funktsionalismi. On ju meie talved pimedad ja seega meelitab sisustuse juures valgusküllasus. See on stiil, mida püütakse kõikjal maailmas kopeerida!

Kaasaegne Skandinaavia stiilis köök on funktsionaalne, selge ning lihtne ja vaoshoitud.

Skandinaavia sisustusstiil jaguneb aga täpsemalt vaadatuna erinevateks suundadeks. Ei ole ainult üht Skandinaavia sisustusstiili. Kaasaegne Skandinaavia stiilis köök on funktsionaalne, selge ja võib-olla isegi lihtne ja vaoshoitud. Uksed ja karkassid on valged, tööpinnamaterjalideks võib olla läikiv valge kvarts, must kivi või marmorpinnaga keraamika. Lihtsalt hooldatav, värske ning valgusküllane. Mustad aktsendid kraani, valamu või valgustite juures annavad köögi ilmele sobival määral rühti. Detailide ja näiteks nõude värviskaalas võiks olla puuderroosat või udurohelist. Selle stiiliga sobivad kokku jõuliselt kaunid kodumaised disainesemed ja elegantselt lihtsad valgustid.

Tänapäeval võib näha ka palju Skandinaavia stiilis kööke, kus on rohkem taanlaste hygge mõjusid. Köögikapid võivadki olla näiteks muda värvi või muudes heledates murtud toonides.  Käepidemed ja kraanid on hiilgavast messingist, valgustus on pehmem ja miljöö on kodune. Niisuguses hygge-köögis on kasutatud tööpindade materjaliks võib-olla puitu või muid pehmemaid toone nagu pruuni, halli, beeži. Kuidas näeks sellisel juhul välja tume marmorimustriga laminaattööpind? Valgustid ja muud detailid võivad olla rotangist ja sisustus ka muidu rikkalikum kui modernses Skandinaavia stiiliga köögis. Käsitöötekstiilid, nõud ja puitdetailid võivad anda sellele stiilile vürtsi juurde.

Skandinaavinen keittiö
Roheliste taimede ja ürtide toomine köögi sisustuse osaks värskendab välimust.

 

Kõigi Skandinaavia stiilis sisustuste, köögid kaasa arvatud, kandev teema on looduse toomine siseruumidesse. Skandinaavia stiiliga köögis võib see tähendada seda, et tööpindade ja uste materjalina on kasutatud puitu. Teine lihtne viis anda köögile ilmet on toa- ja maitsetaimede kasutamine köögi sisustamise eesmärgil. On sõnadetagi selge, et selle mõtlemisviisi puhul on loodusest rääkides suur tähtsus ka ökoloogilisusel. Kaasaegne Skandinaavia stiilis köök näitab oma suhtumist ökoloogilisusse ka sellega, et jäätmete liigiti sortimise jaoks on tagatud vajalikul määral ruumi ja nõusid.

Vastupidavus, funktsionaalsus, ümberkujundatavus, ajatus ja materjalide puhtus on Skandinaavia mõtlemisviisi kesksed tegurid.

Tänapäevases Skandinaavia stiiliga köögis võib näha ka palju seinakappideta või osaliselt seinakappideta lahendusi. See erineb täiesti soomlaste senisest köökide sisustamise stiilist. On ju meil olnud kombeks möbleerida köögid põrandast laeni täis. Kui köögis on kõik läbi mõeldud ja asjade jaoks sobivad panipaigad leitud ja kui asju pole liiga palju, on võimalik jätta vähemalt osa seintest ilma kappideta, mis muudab köögi õhulisemaks. Eriti just hygge otsija köögist võib leida seinakappide asemel rustikaalseid riiuleid, kuhu on pandud välja kauneimad köögiesemed. Moodsamast köögist võib jätta omakorda välja ka riiulid ja paigaldada seina või lakke ilusad valgustid tööpindade valgustamiseks.

Skandinaavinen keittiö
Tamm, loodusliku materjalina, sobitatuna valgega on klassikaline skandinaavia valik.


Skandinaavia stiilis köök võib olla peale eespool nimetatud stiilide ka palju muud või midagi nende vahepealset. Skandinaavia stiilis köök armastab jõulisi ja graafilisi dekoore. Neid võib lisada tapeetidele ja tekstiilidele või kasutada efektsete plaatidena üla- ja alakappide vaheosas. Vastavat teravust saab kööki ühe ereda värvi abil, mida võib köögi sisustamisel erinevate detailide juures korrata. Võib ju mõeldagi nii, et Skandinaavia stiilis köök on nagu maalimisalus, mille peale võib hakata maalima omanäolist sisustusmaailma.

Skandinaavinen keittiö
Avatud riiulitele võib asetada ilusaimad nõud ja tähelepanuväärselt esile tõsta toidu.

 

"Skandinaavia stiilis köök on nagu maalimisalus, mille peale võib hakata maalima omanäolist sisustusmaailma."

Loe ka
Musta keittiö on mahdollisuus musta ja musta
Must köök on võimalus

Üha enamas Soome kodus unistatakse mustast köögist. Musta esiletulek algas juba mitmeid aastaid tagasi ja seda võibki kutsuda lausa uueks köögiklassikuks. Must annab rühti sisustusele ja viimaks ometi on saanud sellest aktsentvärvi asemel peaosa mängija ka köögis. Must on võimalus ja stiile on palju. Valge on olnud köökides valitsevaks värviks ja normiks juba aastaid. Vast just seepärast tundubki must köök olevat paljudele suur samm oma mugavustsoonist väljapoole. Võime siiski vaid tõdeda, et see on samm, mille astumine tasub ära!

Valkoinen keittiö muuntuu moneksi
Valge köök muundub mitmeti

Köögi värvil pole vahet, peaasi et see on valge. Nii võiks alata Soome köögiplaneerimise õpik. Kuigi oleme viimastel aastatel täheldanud, et üha rohkem läheb meie tehase ustest välja ka musti, loodusliku puidu ja ka muid värvi kööke, on soomlaste absoluutne lemmik siiski valge oma eri toonides ja vormides. Aastast aastasse tundub valge köök olevat turvaline valik, mis moest välja ei lähe.

Pieni keittiö haastaa suunnittelijan
Väike köök paneb projekteerija proovile

Väike köök on proovikiviks ka kogemustega köögiplaneerijale, kelle eesmärk on lahendada ruumipuudust parimal võimalikul viisil.