Puustelli Miinus-mööblile Euroopa patent

Puustelli Group Oy-le on väljastatud Euroopa patent Miinus-mööblisüsteemi leiutiste eest. Mööbliosade ja eriti just kapi karkassi konstruktsioonide juures on mitmeid patenteeritud detaile. Leiutis on globaalsest vaatevinklist vaadatuna märkimisväärseim mööbli tootmise valdkonnas tehtud innovatsioon üle mitme aastakümne.

Mööblite traditsioonilised üldkasutatavad karkassimaterjalid MDF ja laastplaat on välja vahetatud taaskasutatava biokomposiidi vastu. Tooraineks on polüpropeeni ja tsellulooskiu ühend, mida valmistatakse Soomes. Patenteeritud karkassikonstruktsiooni küljed valmistatakse survevalu meetodil. Leiutise järgi on võimalik valmistada mitmesuguseid ja erineva suurusega karkassiosi, kuid igaühe jaoks läheb vaja oma vormi. Valuosade värvi on võimalik sujuvalt muuta. Tänu survevalu meetodile ja materjalivalikule on komponentide mõõdistamistäpsus ja kõvadus ning niiskusekindlus suurepärased ja toorainekadu väike.

Biokomposiitraami sisekliima- ja vastupidavustestide tulemused on suurepärased

Materjalist ei vabane siseõhku mürgiseid saasteaineid. Selle vormipüsivus, kõvadus ja värv säilivad ka äärmiselt nõudlikes oludes.

formaldehüüdi sisaldus 0%
antistaatiline materjal
vees leotamine mitmeid kuid / muutusteta
koormustest teostatud 350 kg raskustega mitmeid kuid / vormimuutusi ei esine
temperatuurivaheldus / -25° ja + 90° / muutusteta
värvipüsivus testide ajal / muutusteta
kruvide vastupidavus ja taaskinnitatavus suurepärane

Biokomposiitkarkasside ümberkujundatavus ainulaadne

Raamistiku survevalu ajal tehakse valmis augud karkassi ühendamiseks ning hingede, mehhanismide ja sahtliliugurite kinnitamiseks. Materjal ei väsi ja konstruktsioonide ümberkujundatavus on suurepärane. Näiteks on võimalik muuta riiulikapi karkass sahtlitega kapiks ja vastupidi, ning see ei nõua karkassi eemaldamist kogu komplekti küljest. Muudatuste tegemise ajal on kruvide kinnitamine lihtne, kuna augud nende jaoks on juba valmis tehtud. Mis tahes osa kinnipüsivus on Miinus-karkassil mitmekümnekordne, võrreldes tavalise laastplaadiga. Ja vastupidiselt laastplaatkarkassile peab Miinus-karkass vastu arvukatele lahtivõtmistele, ümbertõstmistele ja uuestikinnitamistele.

Materjalidest

Miinus-köögist on kõik tarbetud materjalid eemaldatud, miinustatud. Köögi kaal (mass) on võrdlusköögist umbes 50% madalam. Seda on kergem käsitseda, paigaldada ja transportida. Seepärast on ka transpordi ökoloogiline jalajälg peaaegu poole väiksem kui tüüpilise köögi puhul. Taaskasutatavuse, ökoloogilise jalajälje arvutuste ja mitmete uuringutulemuste kohaselt ei või ökoloogilises köögis kasutada tuttavaks saanud MDF või laastplaate ega melamiin- või laminaatpindu. Kogu Miinus-köök jääb materjali- ja pinnatöötluste valikust sõltuvalt parima sisekliimaklassi piirväärtustest isegi peaaegu poole võrra madalamale.

Algtõuge Miinus-köögi arendustööks

„Arendustöö sai algtõuke ettevõtte soovist teha midagi konkreetset keskkonna heaks. Meie eesmärk oli vähendada köögivalmistamisel sündinud ökoloogilist jalajälge ja keskkonnakoormust kogu köögi elukaare jooksul. Asja tähtsust lisas nõudluse kasv ökoloogiliste variantide järele, ning patenteeritud Miinus on nüüd uuritult vastus sellele,“ märgib Puustelli Group Oy tegevjuht Jussi Aine.

Arendustöö kestis aastaid

Valmis uuringuandmeid polnud arendustööks saada, kuna nii ulatuslikku eesmärgiuuringut poldud materjalide kohta varem kuskil mujal tehtud. Arendustöö kestis aastaid, kuna kõiki lahendusi tuli testida, enne kui biokomposiidist survevalatud Miinuse karkassilahendus oli täiesti kasutusvalmis ja seatud eesmärgid saavutatud. Puustelli arendustiimil läks teekonna jooksul vaja palju erinevatele tehnoloogiatele spetsialiseerunud uurijate abi ja mitmekülgset oskusteavet, teste, prototüüpe ja 3D mudeleid.